Haber

TYT – AYT SÜRESİ: TYT ve AYT sınavı ne kadar sürer? TYT – AYT sınavının süresi kaç dakikadır? YKS sınav süreleri ne kadardır?

Öğrencilerin sınav tarihleri ​​hakkında bilgi sahibi olmaları, sınav stratejileri oluşturabilmeleri ve zaman yönetimini gerçeğe dönüştürebilmeleri son derece değerlidir. Bu nedenle Temel Yeterlilik Testi ( tyt) ve Alan Yeterlilik Testi ( ayt Sınava katılacak adayların TYT ve AYT sınav süreleri ne kadardır? Soru araştırılıyor. Peki, TYT – AYT SÜRESİ: TYT ve AYT sınavı ne kadar sürüyor? TYT – AYT sınav süresi kaç dakikadır? YKS sınav tarihleri ​​ne kadar?

TYT – AYT SÜRESİ KAÇ DAKİKA?

2023 yılında TYT sınav süresi 165 dakika, AYT sınav süresi 180 dakika ve YDT sınav süresi 120 dakikadır. Ayrıca sabah oturumlarında saat 10:00’dan, öğleden sonra oturumlarında 15:30’dan sonra adaylar sınav salonlarına alınmayacaktır. Sınav giriş belgeleri ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile temin edilebilir.

ÜNİVERSİTE SINAVINA GEÇİŞ BARAJI KALDIRDI MI?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan (YKS) itibaren önlisans ve lisans programlarında 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığını duyurdu.

YÖK’ten yapılan açıklamada, “Alınan yeni kararlara göre yerleştirme puanlarının hesaplanmasında SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanının hesaplanmasında uygulanan TYT puan türünden 150 puan almak şartıyla TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA için 150. Dil ve dil puan türleri için 180 puan barajı uygulaması kaldırılmıştır.

Açıklamada, “Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenecek ve yerleştirme puanı hesaplanacaktır.” denildi. fırsatı olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu