Haber

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı, AB’nin “Ukrayna için özel bir mahkeme” önerisine karşı çıktı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Khan, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’nın Ukrayna’da işlediği kabahatleri soruşturmak için “özel mahkeme” kurma planına karşı olduğunu açıkladı.

Başsavcı Khan gazetecilere verdiği demeçte, “AB yasayı yanlış yorumladı.” söz konusu.

UCM’nin üst düzey yetkilileri ve bürokratlarının soruşturma yetkisine sahip olduğuna dikkati çeken Han, UCM nezdinde yürütülen soruşturmanın devam ettiğini hatırlattı.

AB’den ‘özel mahkeme’ önerisi

AB Komite Lideri Ursula von der Leyen geçen hafta yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’daki hatalarını araştırmak için “özel mahkeme” kurulmasını önermiş ve AB’nin bu konuda uluslararası toplumla çalışmaya hazır olduğunu belirtmişti.

UCM’nin Rusya’nın “saldırı suçunu” kovuşturamayacağına işaret eden Von der Leyen, “Rusya’nın saldırı suçunu soruşturmak ve kovuşturmak için Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen özel bir mahkeme kurulmasını öneriyoruz.” dedi.

Merkezi Lahey’de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), savaşın başlamasından kısa bir süre sonra bir soruşturma başlattı, ancak ICC’nin soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar üzerinde yargı yetkisi olmasına rağmen, “suç” için yetkisi yok. saldırganlık”.

Ukrayna, bir süredir savaşın başlamasından sorumlu tuttuğu Rus askerlerini ve siyasi liderlerini yargılamak için özel mahkeme kurulmasını istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu